• سلام دوستان کام به کام از اولین روز ماه مبارک رمضان دوباره شروع به فعالیت کرده است امید واریم که هیچ وقت دیگه این فعالیت قطع نشود و همیشه مستمر باشد با امید روزای بهتر

سکسکه؛ خنده دارترين بيماري دنيا

yasi

عضو
[h=1]
[/h]

حتماً تا به حال شما هم سکسکه کرده ايد، سکسکه اي که سبب خنده دوستان تان شده و با روش هاي مختلف سعي در قطع کردن آن داشته ايد اما آيا فکر کرده ايد که اگر سکسکه تان بند نمي آمد، چه اتفاقي براي تان مي افتاد؟به گزارش کام به کام به نقل از خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس، چارلز آسبورن آمريکايي رکورد دار خنده دارترين بيماري دنيا است که به مدت 68 سال سکسکه کرد. نمي دانيم 2 زن و 8 فرزندش چگونه او را تحمل مي کردند. حتي دندان هاي مصنوعي اش را به خاطر سکسکه نمي توانست درست در دهانش قرار دهد. کسي نتوانست به او کمک کند تا اينکه اتفاقي، به زندگي عادي برگشت.

سکسکه اي که بي اختيار ميآيد و شما را مجبور به گفتن "ببخشيد" به مشتريان يا همکاران تان مي کند.
بر اساس آمار، مردان و زنان به طور مساوي به سکسکه مبتلا مي شوند البته سکسکه طولاني که بيش از 48 ساعت طول مي کشد در مردان شايع تر است.
[h=2]سکسکه ها قبل از تولد مي آيند [/h]سکسکه به دليل انقباضات ناخودآگاه و مکرر عضله ديافراگم در فرد به وجود مي آيد که البته نگران کننده نيست اما هنگامي که قطع نشود به عنوان يک بيماري محسوب شده و فرد را دچار نگراني مي کند.
معمولاً افرادي که در شب پُرخوري مي کنند يا از نوشابه هاي گازدار استفاده مي کنند به سکسکه دچار مي شوند؛ در ضايعات مغزي، ضربه و تومورهاي مغزي و يا به دنبال بي هوشيها نيز امکان بروز سکسکه وجود دارد.
مهرداد يلداشخان، پزشک عمومي در گفتگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس "توانا" مي گويد: سکسکه يا هيپکاپ پديده طبيعي زودگذري است که به علت تحريک عصب فرنيک يا تحريک ديافراگم به وجود مي آيد و البته تحريک ديافراگم نيز به وسيله اين عصب توليد مي شود.
سکسکه در بسياري از موارد هيچ گونه مشکلي را به وجود نمي آورد اما گاهي نيز علامت بيماري است و عصبي بودن فرد، اختلالات قلبي و بيماري هاي عفوني از علت هايي است که سبب به وجود آمدن سکسکه مي شود.
در بيماري هاي زخم معده، اثني عشر و تورم هاي معده گاهي سکسکه تنها علامتي است که وجود دارد و نشانه ي بروز اين بيماري ها در فرد است.
پزشکان معتقدند، همه افراد حتي جنيني که در رحم مادر وجود دارد، ممکن است دچار سکسکه شوند و مهم ترين علل به وجود آمدن سکسکه را خوردن و آشاميدن غذا يا نوشيدني داغ يا مواد تحريک کننده، ذات الريه، مصرف مشروبات الکلي و برخي از داروها، اختلالات معده، مري، روده يا لوزالعمده، حاملگي، تحريک مثانه، هپاتيت، گسترش سرطان از يک قسمت از بدن به کبد، سابقه عمل جراحي اخير به خصوص جراحي روي شکم، خنده شديد و عوامل عاطفي مي دانند.
سيدجواد آرامي، روانشناس نيز ميگويد: در مجموع سکسکه را مي توانيم يک بيماري جسماني رواني در نظر بگيريم که ممکن است هيجان شديد يا خوردن غذاي بسيار داغ، شدت آن را افزايش دهد و بيشتر به تنفس بر مي گردد که موجب يک وقفه تنفسي در فرد مي شود.
وي عنوان مي کند: اگر بتوانيم آرامش را در فرد بيشتر و هيجانش را کنترل کنيم، سکسکه در فرد قطع مي شود.
سکسکه کودک نيز به سبب ورود هوا به معده کودک، در هنگام شيرخوردن به وجود مي آيد و انبساط ناگهاني معده به خاطر حجم زياد هوا، موجب انقباض ديافراگم شده و سکسکه را در پي دارد.
معمولاً سکسکه در نوزادان بسيار ديده مي شود و احتمالا به سبب آن است که پرده ديافراگم، هنوز به طور کامل رشد نکرده است و خوشبختانه اين انقباضات، همراه درد نيست و مشکلي را براي نوزاد به وجود نمي آورد و سبب گريه اش نمي شود.
پزشکان معتقدند، در هنگام سکسکه کودک، تنها لازم است آرامش خود را حفظ کنيد تا سکسکه برطرف شود و اگر طول کشيد، کودک را چند دقيقه به شکم صاف بخوابانيد.
[h=2]آب خنک بخوريد فقط براي رفع سکسکه! [/h]اگر چه تاکنون درمان هايي براي سکسکه ارائه شده است اما اين روش ها همگي براي سکسکه هاي کوتاه مدت مفيد است و سکسکه طولاني مدت بايد تحت بررسي پزشکي قرار گيرد.
يلداشخان، پزشک عمومي بيان مي کند: سکسکه اگر طول نکشد مسئله مهمي نيست اما اگر زياد طول بکشد، حالت عصبي را براي شخص به وجود مي آورد و در روان فرد تأثيرگذار است و منجر به مختل شدن در برخي کارها که با مردم سر و کار بيشتري دارند مانند پزشکان و خبرنگاران يا کساني که مستقيم با مردم صحبت مي کنند، مي شود.
براي درمان سکسکه در گذشته کارهاي معمولي مانند تحريک عصبي شديد را به طور ناخودآگاه در فرد به وجود مي آوردند و يا توصيه به نوشيدن آب سرد به صورت جرعه جرعه مي کردند که موثر نيز واقع مي شود.
اين پزشک عمومي با اشاره به اين که در مواردي که سکسکه قطع نمي شود پزشک مجبور به تجويز دارو است، تصريح مي کند: "فلوواربي تارها" نخستين تجويز پزشکان است و مرحله بعدي نيز تحريک "نازو فارن" است که از راه بيني شيئي را وارد حلق مي کنيم و تا زماني تحريک مي کنيم که سکسکه قطع شود.
در موارد ديگر سر شخص را وارد يک کيسه پلاستيکي مي کنيم تا تنفس کند و اين عمل موجب مي شود گازکربنيکي که فرد تنفس مي کند 10 تا 15 درصد اضافه شود و در نهايت تحريک عصب "فرنيک" کم يا از بين برود.
در موارد بسيار شديد از داروهاي آرام بخش قوي مانند "پروماتزينها" استفاده مي شود و در مواردي که در گذشته بوده است، جراحي روي عصب فرنيک انجام مي دهند که البته عوارضي را نيز به همراه دارد.
گاهي تزريق "کورتون" نيز در برخي افراد سبب توليد سکسکه مي شود اما در مجموع هر عاملي که عصب فرنيک را به هر دليلي تحريک کند؛ مانند لقمه ي بزرگ سفتي که نجويده به زور قورت دهيم، موجب سکسکه مي شود.
خوشبختانه در موارد بسياري سکسکه خوش خيم است اما گاهي اوقات نيز که طولاني مي شود، بيمار عصبي و ناراحت شده و از کار و زندگي ساقط مي شود.
در مورد عوامل سکسکه نيز سيد جواد آرامي مي گويد: در هر بيماري جسماني عوامل رواني نيز مخل هستند و هيچ بيماري جسمي نيست که عوارض رواني نداشته باشد البته بيماري هايي که پايه فيزيولوژيکي نداشته باشند بسيار کم هستند و در حقيقت بيماري هاي جسمي و بيماري هاي رواني بر روي يکديگر تاثيرگذار هستند.
در بيماري سکسکه عوامل فيزيولوژيکي بسياري موثرند اما بسياري اوقات شروع سکسکه با يک اتفاق رواني مانند ترسيدن شروع مي شود که نمونه آن خانمي بود که به سبب آمدن دزد در خانه اش دچار سکسکه شده بود و سکسکه اش قطع نمي شد.
هنگامي که به يک بيماري جسماني و رواني اهميت زيادي داده شود آثار آن را نيز بيشتر مي بينيم به عنوان نمونه کسي که داراي فشارخون است اگر يک موضوع موجب شود که توجه بيشتري به ضربان قلبش داشته باشد اين موضوع سبب مي شود تپش قلب شخص نيز بالاتر رود.
سکسکه با نگه داشتن چند لحظه اي تنفس از بين مي رود اما به سبب اين که فرد گاهي از به وجود آمدن آن مي ترسد و کنجکاوي مي کند که چرا سکسکه به وجود آمده چه دليلي داشته است، اين گونه تفکرات سبب مي شود شدت آن افزايش پيدا کند.
در حال حاضر در طب نوين سعي مي کنند اختلالات روحي را حتي براي بيماران سرطاني با ارائه خدمات روانشناختي درمان کنند.

[h=2]سکسکه خندهدار است و زيادش... [/h]همان سکسکه اي که خنده دارترين بيماري دنيا بود اگر از حد بگذرد، آزاردهنده مي شود و شايد هم اعصاب خرد کن ترين بيماري شود.
اگر سکسکه را نتوانسيم با ترسيدن و شوک هاي عصبي و روش مادربزرگ ها درمان کنيم، شايد عوامل دست به دست هم داده اند تا رکورد دار خنده دارترين بيماري دنيا شويم.


 
بالا