تازه چه خبر

خوش آمدید به کام به کام

برای دسترسی به همه ویژگی های ما اکنون به ما بپیوندید. پس از ثبت نام و ورود به سیستم ، می توانید موضوعاتی را ایجاد کنید ، به موضوعات موجود پاسخ دهید ، به اعضای دیگر خود اعتبار دهید ، پیام رسان خصوصی خود را دریافت کنید و موارد دیگر. همچنین سریع و کاملا رایگان است ، پس منتظر چه هستید؟

سوالات را بپرسید

سوال های خودتان را در هر زمینه ای بپرسید کارشناسان به شما جواب می دهند

ارتباط با دیگران

با دیگران دوستان می توانید پیام و ارتباط بر قرار کنید

پروفایل

تنظیمات پروفایل شخصی خودتان را انجام دهید

اصول اساسی برای تازه دیابتی ها

yasi

ناظم
ناظم
عضویت
24 Sep 2013
ارسال ها
5,939
پسندها
2,088
امتیاز
113
محل سکونت
هرجاهستم ایران سرای من است
[h=1]
[/h][h=3][/h]
[h=3]


[/h]خیلی از افرادی که مبتلا به دیابت می گردند پس از تشخیص بیماری خود در مرحله ابتدایی به دنبال راه حلی سریع، جهت ریشه کنی این بیماری مزمن می گردند و پس از آن که دیدند این بیماری از آنجا که سیر مزمن دارد درمان آن هم سیری طولانی خواهد داشت گاه دچار ناامیدی و افسردگی می گردند.واقعیت آن است که دیابت بیماری مزمنی است که شما می توانید با رعایت یک سری از اصول، این بیماری را کنترل کنید و زندگی فعال و عمری طولانی داشته باشید. هر فرد مبتلا به دیابت نیازهای متمایز و مخصوص به خودش را دارد و لذا در کنترل دیابت شما باید بر اساس شرایط فردی خویش میزان دارو، تغذیه و فعالیت بدنی تان را تنظیم نمایید. بر همین اساس توصیه می شود که شما با گروه پزشکان متخصص که تحت عنوان تیم درمانی شما می باشند، مشورت نمایید تا بهترین الگوی درمانی برای شرایط تان را بیابید.
از آنجا که بیماری دیابت اغلب بر دستگاه های مختلف بدن اثر می گذارد، لذا مراقبت مطلوب از بیماری دیابت نیازمند بهره گیری از یک تیم درمانی با تخصص های متنوع می باشد. اجزای این گروه شامل پزشکان متخصص غدد و دیابت، تغذیه، چشم، کلیه، مغز و اعصاب، داروساز و روانشناس و نیز پرستاران و کارشناسان تغذیه آموزش دیده می باشد.
[h=2]چرا کنترل مداوم دیابت اهمیت دارد؟[/h]همانطور که بیان شد دیابت یک بیماری مزمن و موذی است که در صورت عدم توجه به آن سلامتی و نیز کیفیت زندگی مطلوب شما را در جنبه های مختلف تحت تاثیر منفی قرار می دهد. از طرف دیگر کنترل مطلوب بیماری دیابت موجب می شود تا احساس بهتری داشته باشید و شانس ابتلا به یک سری از بیماری ها که از عوارض معمول دیابت می باشند، در شما کاهش یابد از جمله عوارض شایع دیابت که با کنترل قند از بروز آن می توانید جلوگیری نمایید و یا ظهور آن را حداقل به تاخیر بیندازید می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
* بیماری های قلب و عروق
* سکته های قلبی و مغزی
* بیماری های چشمی که می تواند منجر به کاهش بینایی و یا حتی نابینایی گردد.
* آسیب اعصاب که موجب کاهش احساس درد در: دست ها، کف پا، ساق پا و دیگر نقاط می گردد و گاهی منجر به قطع عضو یا معلولیت و عدم کارایی برخی اعضا می گردد.
* نارسایی کلیه
* بیماری لثه و فساد دندان ها
[h=2]بر همین اساس رعایت اصول ذیل در کنترل دیابت ضروری می باشد:[/h]تا می توانید اطلاعات و یادگیری های خود را درباره بیماری دیابت افزیش دهید:
از آنجا که دیابت بیماری است که شاید سال ها با شما همراه باشد هر چقدر آگاهی شما درباره بیماری دیابت افزایش یابد بهتر می توانید در جهت مدیریت بیماری با تیم معالج تان همکاری داشته باشید. مطالعات نشان داده اند که با آموزش و بالا رفتن سطح آگاهی افراد دیابتی از بیماری شان، میزان خطر مشکلات مرتبط با بیماری دیابت کاهش می یابد. اولین چیزی که می بایست از آن مطلع باشید آن است که به کدام نوع از دیابت مبتلا هستید و اگر نمی دانید از پزشک معالجتان بپرسید که آیا شما به دیابت نوع 1 مبتلا هستید و یا دیابت نوع 2 و یا احیانا دیابت بارداری.
در یک تعریف ساده:

- دیابت نوع 1: افرادی که به بیماری دیابت نوع 1 مبتلا هستند می بایست هر روزه انسولین را دریافت نمایند. این نوع دیابت کمتر مرسوم می باشد و به دیابت جوانان نیز معروف است(زیرا اغلب درسنین جوانی بروز می کند)
- دیابت نوع 2: در این نوع دیابت معمولا انسولین حداقل در مراحل اولیه به میزان کافی ترشح می گردد ولی عملکرد این هورمون در تنظیم قند خون کافی نمی باشد. به عبارت دیگر مقاومت به انسولین وجود دارد. نشان داده شده است که تغییر شیوه زندگی، رژیم غذایی و فعالیت بدنی روزانه به کنترل بیماری دیابت نوع 2 کمک می نماید. همچنین بسیاری از افراد ممکن است به مصرف قرص های درمان بیماری دیابت و یا انسولین نیاز پیدا کنند. بیماری دیابت نوع 2 بسیار مرسوم است به طوری که بیش از 90 در صد مبتلایان به دیابت از این نوع از بیماری رنج می برند. دیابت نوع دوم، اغلب به دیابت دوران بزرگسالی شهرت دارد(زیرا اغلب در سنین میان سالی به بعد بروز می کند)، البته شیوه زندگی امروزی شیوع دیابت نوع دوم را در سنین نوجوانی و جوانی افزایش داده است.
همواره دیابت را یک بیماری جدی تلقی نمایید:
عناوینی مبنی بر"مهم و جدی نبودن بیماری دیابت"، "دیابت خفیف وملایم"، "کمی افزایش قند خون" اصطلاحات و تعابیر صحیحی نیستند و از شدت و عوارض این بیماری نخواهد کاست. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت به ویژه دیابت نوع دو، از بیماری خود آگاهی ندارند. در حالی که شناسایی و درمان به موقع دیابت از بروز دیگر بیماری های مرتبط به دیابت در آینده پیشگیری می کند. در بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 هیچ نشانه ای ازدیابت وجود ندارد و آن ها از بیماری خود بی اطلاع هستند و به طور اتفاقی با یک آزمایش به بیماری خود پی می برند.
[h=2]چه گروه از افراد ریسک بالاتری برای ابتلا به دیابت دارند:[/h]* افراد بالای 45 سال
* افراد دارای اضافه وزن و چاق
* سابقه ابتلاء به دیابت در یکی از خویشاوندان نزدیک(از جمله: والدین، خواهر، برادر)
* داشتن سابقه دیابت دوران بارداری
* تولد فرزند با وزن هنگام تولد بیش از 4 کیلوگرم
* نژادهای خاص و قومیت های خاص: مانند سیاه پوستان امریکا و یا در کشور ما مثلا در یزد شیوع دیابت بیش از سایر شهرها می باشد.
* سابقه پر فشاری خون
* کلسترول خون بالا و یا افزایش غیر طبیعی دیگر چربی های خون
* عدم فعالیت بدنی
اگر شخصی را می شناسید که هر یک از ریسک فاکتورهای مذکور برای دیابت را دارد به او پیشنهاد کنید تا با پزشک متخصص مشاوره کند و جهت احتمال ابتلاء به بیماری دیابت مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد.

تبیان
 

yasi

ناظم
ناظم
عضویت
24 Sep 2013
ارسال ها
5,939
پسندها
2,088
امتیاز
113
محل سکونت
هرجاهستم ایران سرای من است
[h=1]اصول اساسي براي تازه ديابتي ها
[/h]


عوارض اين بيماري از يک طرف و ظهور معمولا بدون سر و صداي اين بيماري از طرف ديگر، باعث شده است که بعضي از افراد در مراحل اوليه، آن را باور نکرده و يا دچار استرس فراوان و اضطراب بيش از حد گردند.


همان طور که ذکر شد، افزايش اطلاعات در مورد اين بيماري براي تازه ديابتي ها از ضروريات اصلي براي کنترل اين بيماري است.رعايت يک سري ديگر از اصول کمک مي نمايد افرادي که تازه متوجه ابتلاي شان به اين بيماري شده اند در کنترل اين بيماري موفق باشند.

[h=2]در مراقبت از بيماري ديابت تان منظم و دقيق باشيد:[/h]اگر مبتلا به ديابت هستيد رعايت اصول زير برشما واجب است:

* به طور منظم به پزشکان گروه درماني خود مراجعه نماييد.
* اطمينان حاصل کنيد که برنامه ي درماني تان اثر بخش مي باشد و اگر مي بينيد که الگوي درماني بر روي شما جواب نمي دهد از گروه درماني و پزشک معالج تان کمک بگيريد تا اصلاح و تغييرات لازم برروي روش درماني شما صورت گيرد.
* هر زمان که نياز به کمک داشتيد از خانواده، دوستان و همکاران خود تقاضاي کمک و حمايت نماييد.
يکي از نکاتي که بايد بدان توجه داشته باشيد آن است که از گروه معالج تان بپرسيد که هر چند وقت يکبار مي بايست براي ويزيت شدن به آن ها مراجعه نماييد. تاريخ و زمان مراجعه بعدي خود را يادداشت نماييد تا آن را فراموش ننماييد. ليستي از سئوالات و نگراني هايي که مي خواهيد آن ها را در مراجعه بعدي با گروه معالج تان مطرح نماييد، تهيه کنيد تا سئوالي از قلم نيفتد.
[h=2]ياد بگيريد که چگونه بايد بيماري ديابت تان را کنترل نماييد:[/h]بيماري ديابت بسياري از اعضاء بدن را تحت تاثير قرار مي دهد. براي حفظ سلامت تان لازم است که بدانيد چه غذاهاي سالمي را مي بايست مصرف کنيد، چگونه فعاليت بدني مطلوب داشته باشيد، چگونه مراقب سلامت خود باشيد. استفاده از فهرست کنترلي زير شما را در جهت کنترل ديابت ياري خواهد نمود.
در کنترل بيماري ديابت تا چه ميزان فعالانه شرکت مي نماييد؟ ليست زير را ملاحظه نماييد اگر موارد عنوان شده در زير براي شما مصداق داشته باشد پس در کنترل ديابت، حضوري فعال داريد.
الف) من با گروه معالجم در مورد مساتل زير صحبت و مشاوره مي کنم:
* نيازهاي ويژه يک فرد در کنترل ديابت
* چه راه هايي براي کنترل ميزان متوسط قند خون، فشار خون و کلسترول وجود دارند.
* استفاده از آسپيرين براي پيشگيري از ناراحتي هاي قلبي
* در مورد داشتن فعاليت بدني منظم
* در باره ترک نمودن سيگار.
ب) من از پزشک متخصص تغذيه و يا کارشناس تغذيه ام ياد مي گيرم که:
* براي کنترل بيماري ديابت، از يک برنامه غذايي با گروه هاي غذايي متنوع پيروي کنم.
* ميزان و نحوه طبخ غذا در هر وعده و يا ميان وعده را بر اساس شرايط زندگي خود بياموزم.
* ميزان فعاليت بدني و نوع ورزش هاي مجاز که بايد در طي روز انجام دهم.
* ميزان تنظيم داروهايم بر اساس شرايط تغذيه اي و فعاليت بدني را سوال نمايم.

ج) من از پزشک معالج و يا پرستاري که در گروه درماني مي باشد ياد مي گيرم که:
* هر روز پاهايم را از نظر زخم بررسي کنم.
* داروهايم را همان طوري که تجويز شده اند مصرف نمايم.
* چگونه و به چه ميزاني سطوح قند خونم را کنترل نمايم.
د) من متخصصين معالج به شرح زير را مرتبا ملاقات مي نمايم:
* پزشک معالج متخصص غدد و يا ديابت( 2 تا 4 بار در سال)
* پزشک متخصص تغذيه براي بررسي رژيم غذايي(حداقل يک دوره سه ماهه و بعد از تنظيم برنامه غذايي 2 تا 4 بار در سال)
* چشم پزشک تا تغييرات حاصله در بينايي ام را بررسي نمايند( حداقل يک بار در سال)
* متخصص کليه و مغز و اعصاب( دو بار در سال)
* دندانپزشک( دو بار در سال)
* به متخصصيني که پزشک معالج به من توصيه مي کند، مراجعه مي نمايم.
هريک از موارد مذکور در بالا را که با کمک گروه معالج تان بررسي و کنترل نکرديد از اين پس رعايت فرماييد.
[h=2]مراقب 3 فاکتور اصلي مرتبط با بيماري ديابت باشيد: [/h]هدف عمده در درمان ديابت کنترل 3 فاکتور اصلي مرتبط با بيماري ديابت به شرح زير مي باشد:
1- کنترل سطح هموگلوبين A1C (نشانگر ميزان متوسط گلوکز خون مي باشد)
2- کنترل فشار خون
3- کنترل کلسترول و چربي هاي خون
براي نيل به اين مقصود توجه به نکات ذيل حائز اهميت مي باشد:
* پيروي از يک برنامه غذايي که براي شما تنظيم شده است.
* هر روز ورزش منظم داشته باشيد و به عبارتي ديگر فعاليت بدني کافي داشته باشيد.
* داروهاي تان را مطابق دستور پزشک مصرف نماييد.
* قبل از مصرف هر نوع ويتامين يا داروي گياهي و يا دارويي به غير از داروهاي تجويز شده تان، بايد با پزشک معالج و يا داروساز مشورت نماييد که بفهميد که داروي مصرفي مي تواند چه اثري را بر بيماري ديابت و يا اثربخشي داروهاي تجويز شده داشته باشد.
* کنترل گلوکز خون تان را مطابق دستور و به طور منظم انجام دهيد.
با گروه معالج تان مشورت و گفتگو کنيد که بهترين روش براي کنترل قند خون، فشار خون و کلسترول خون براي شما چيست و از آن ها در مورد مقدار مطلوب هر يک از شاخص هاي فوق سوال نماييد.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
بالا