یافتن کلمات کلیدی مناسب برای سئوی یک وبسایت و اینکه هدف کار ما، بالا آوردن و بهینه سازی سایت برای چه کلمات کلیدی ( کلمات کلیدی هدف ) باشد، قدم مهمی است که پیش از شیرجه زدن به داخل دریای محتوای سایت برای بهینه سازی آن، مورد توجه است.

اهمیت انتخاب کلمات کلیدی صحیح و مناسب برای سئو، چیزی کمتر از اهمیت انجام صحیح اقدامات سئو نیست. اگر یک سایت برای کلماتی کم مخاطب بالا بیاید، بهینه سازی انجام شده ارزشی برای آن نخواهد داشت. یعنی منجر به فروش یا هر هدف دیگری که دارد نخواهد شد.

مساله مهم دیگر این است که اگر یک سایت برای کلمات کلیدی هدف پر مخاطب سئو شود، باز هم نمی توان گفت که کار به درستی انجام شده. شاید مخاطبان یک کلمه زیاد باشند ولی آن عبارت به کلی متفاوت از هدف وبسایت مورد نظر بهینه سازی شده باشد. فرض کنید که یک وبسایت فروشگاهی برای واژه های "تکنولوژی آمولد"، "آمولد" بهینه شده باشد و در رتبه 1 قرار داشته باشد. با توجه به اینکه کلمه کلیدی "آمولد" بسیار پر مخاطب می باشد، سوالی که پیش میاید این است که کسی که آن را سرچ می کند، به دنبال چه هدفیست؟

  • می خواهد درباره این تکنولوژی از نظر علمی بیشتر بداند.
  • میخواهد لیستی از گوشی هایی با صفحه نمایش AMOLED را ببیند.
  • میخواهد مزیت های این تکنولوژی نسبت به سایر سیستم های رایج بداند.
  • و با احتمال خیلی کمی، می خواهد تلویزیون با صفحه OLED بخرد.

چه پیش می آید؟ عده ای که اصلا به دنبال "خرید تلویزیون" نیستند، به سایت می رسند.

اما همینجا بایستید ! "خرید تلویزیون" ! این کلمه کلیدی خیلی خوب است. چرا که هر کس در گوگل آن را جستجو می کند، به احتمال تقریبا صد درصد می خواهد تلویزیون بخرد. یا عبارات دیگری مانند "فروش تلویزیون"، "قیمت تلویزیون سامسونگ" و غیره !

بله درست است. یک لیست بلند بالا به این ترتیب و فقط با فکر کردن می توان پیدا کرد.

پس آیا به این سوال که برای بهینه سازی سایت، از چه کلمه ای استفاده شده است، پاسخ داده شده است؟ خییییییییر

پس چه چیزی باقی مانده؟

اینکه بین لیست بلند بالایی که برای سئوی سایت مناسب از کلمات کلیدی خوب و مرتبط پیدا شده، کدام یک ارزش و اهمیت بیشتری پیدا می کند؟

روش انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای بهینه سازی سایت و ابزار های در دسترس

بلاخره رسیدیم به اصل مطلب. اینکه از کلماتی که با فکر کردن دستچین کرده ایم و معتقدیم که می توانند به عنوان کلمات کلیدی هدف سئو، کدام یک بهتر است؟ در واقع این پرسشی است که تا حدودی با فکر کردن می توان فهمید که کلمات کلیدی هدف و مناسب برای سئو، باید چه ویژگی هایی داشته باشند.

روش پیدا کردن و انتخاب کلمات کلیدی هدف سئو و آن هایی که از بقیه کلمات کلیدی بهتر هستند

این عبارات و کلمات کلیدی هدف که برای کار ما خوب باشند، باید در حالت کلی ویژگی های زیر داشته باشند.

  • زیاد جستجو شوند: کلمات کلیدی که بیشتر از بقیه سرچ می شوند، به دلایل واضحی از آن هایی که جستجوی کمتری در گوگل دارند بهتر هستند.
  • هدف سایت را درست منتقل کنند: درست همان بحثی که در بالا شد. با توجه به اهداف سایت سئو، تعدادی پیشوند و پسوند مناسب برای کلمه کلیدی پیدا کنیم و آن هایی که مناسب نیستند را حذف کنیم. مثلا برای بهینه سازی یک سایت مقالات علمی، کلمات فروش و خرید مناسب نیستند.

ابزار ها و وبسایت های مفید در پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب به عنوان هدف سئو

پاسخ به این سوال که آیا کلمات کلیدی منتخب ما، به درستی و با دقت مناسب هدف سایت سئو شده را منتقل می کنند یا خیر، نیاز به ابزار خاصی ندارد. با کمی فکر کردن و تحلیل  می توان به این سوال جواب داد.

اما چطور بدانیم که کدام کلمات کلیدی بیشتر در گوگل جستجو می شوند؟

ای کاش در گوگل بودیم و می توانستیم جستجو های مردم را ببینیم تا دریابیم که کدام کلمات محبوبیت بیشتری در جستجوی گوگل دارند تا بتوانیم همان ها را هدف سئوی وبسایت مورد نظر قرار دهیم.

برای داشتن این اطلاعات، نیازی نیست حتما در گوگل باشید ! وبسایت ها و سرویس های رایگان و پولی زیادی هستند که اطلاعات جستجو های پر طرفدار تر را در اختیار سئو کاران محترم قرار می دهند. در ادامه آن ها را معرفی کرده و روش کار کردن با آن سایت ها برای به دست آوردن بهترین کلمات کلیدی هدف در سئو، بحث می کنیم.

منابعی که من واقعا از آن ها استفاده می کنم و بسیار قابل اطمینان و فدرتمند هستند را برایتان قرار می دهم.

    1. Google Adwords: آن ها معمولا به این دلیل که از به زبان پول در آوردن مسلط است. Adwords می داند که مردم وقتی می خواهند چیزی را بخرند از چه کلماتی استفاده می کنند. این را در طول زمان های بسیار طولانی آموخته و روز به روز هم اطلاعاتش بیشتر می شود. شاید بخواهید بدانید این اطلاعات درباره کلمات کلیدی را از کجا بدست می آورد، همانطور که خیلی از شما خوانندگان عزیز می دانید، گوگل این اطلاعات را از خرید هایی که از بخش adwords تحت عنوان تبلیغات کلیکی یا همان PPC ( Pay Per Click ) انجام می شود جمع آوری کرده است.
    2. استفاده از Suggest و Related Searches : منظور همان عباراتی هستند که وقتی کلمه ای را در گوگل جستجو می کنید، در هنگام تایپ کردن گوگل آن ها را به شما "پیشنهاد" یا همان Suggest می کند. به علاوه هنگامی که صفحه جستجوی گوگل را برای آن کلمه تا آخر بخوانید، در انتهای آن ممکن است به بخش جستجو های "مرتبط" یا Related برسید. این ها هم می توانند کمک کننده در انتخاب بهترین کلمه کلیدی برای سئو باشند.

 

این مطلب از سایت sitestory برداشته شده است

0 دیدگاه